Site içi arama

Antiviral Etkinlik Testleri

Antiviral Etkinlik Testleri

Viruslar, zorunlu hücre içi paraziti olan, replikasyon yolu ile çoğalan en küçük enfeksiyon etkenleridir. Bu yapılar, yüzeylere yapışma, havada asılı kalma, solunum ve temas yoluyla bulaşma, mutasyona uğrayarak kendi yaşam ve etkileme sürelerini uzatabilme özelliklerine sahiptirler. Bir yüzeyin mekanik veya mekanik olmayan işlemlerle temizlenmesi, kir ve birikintiler gibi organik maddeleri giderse de bu tür mikroorganizmaları öldürmemektedir.

Viruslar veya diğer zararlı mikroorganizmaların eliminasyonunu sağlamak amacıyla günümüzde dezenfektan olarak adlandırdığımız ürünlerin kullanımı büyük önem kazanmıştır.

Dezenfeksiyon, yüzeylerdeki veya akışkanlardaki patojen mikroorganizmaları yok etmek veya çoğalmalarını inhibe etmek için kullanılan antimikrobiyal işlem olarak tanımlanır. Dezenfektan ürünler, tekstil endüstrisi, havalandırma sistemleri, ısıtma-soğutma sistemleri, havuz suları, boya malzemeleri, yüzey ve el dezenfektanları olmak üzere birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.

Dezenfektanlar mikroorganizmaları etkileme derecelerine, etki mekanizmalarına, kimyasal yapılarına

kullanım alanlarına göre sınıflandırılır.

SİA Analiz Laboratuvarları bünyesinde GLP ilkelerine göre uluslararası kabul görmüş TS EN 14476+A2, ISO 18184 ve ISO 21702 gibi standart metotlarla antiviral etkinlik testlerini gerçekleştirmek amacıyla sizlere hizmet vermekteyiz.

 

Ürün tiplerine göre müşterilerimiz için hazırladığımız özel programlarla gerekli testler belirlenip, GLP kapsamında Mikrobiyoloji, Virus-Hücre Kültürü Test Birimlerinde antiviral etkinlik testleri uzman kadromuz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hücre Kültürü laboratuvarımız antiviral etkinlik testlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılan host hücrelerde karakterizasyon ve sitotoksisite çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Viroloji ve Hücre Kültürü Laboratuvarımızda antiviral etkinlik testlerinde kullanılan virus suşları ve host hücreler, ulusal/uluslararası kültür koleksiyonlarından temin edilmiştir ve Antiviral Etkinlik Testlerini aşağıdaki virus ve bakteriyofajlarda gerçekleştirmekteyiz;

Poliovirus Type 1 Strain Sabin (LSc-2ab)
Human adenovirus 5 (ATCC® VR-5)
Murine norovirus 1 (ATCC® VR-1937)
Murine norovirus strain S99 Berlin
Influenza A virus (H3N2) (ATCC® VR-1679)
Influenza A virus (H1N1) (ATCC® VR-1469)
Rodent protoparvovirus 1 (ATCC® VR-1346)
Rotavirus A (ATCC® VR-2018)
Enterovirus E (ATCC® VR-248)
Vaccinia virus (ATCC® VR-1508)
Vaccinia virus (ATCC® VR-1549)
Feline calicivirus (ATCC®VR-782)
Lactococcus phage P001
Lactococcus phage P008
Lactococcus lactis

 

Sia Analiz Laboratuvarları ; Kemalpaşa Kampüsünde GLP kapsamında toksikoloji, biyosidal ve biyouyumluluk analiz gruplarında paydaş bir çok sektöre hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*